Prevence rakoviny tlustého střeva – screeningkolorektálního karcinomu.

Jsme akreditovaným pracovištěmpro screening kolorektálního karcinomu!

Provádíme:

  • Tzv. primární screeningové koloskopie – endoskopické vyšetření nad 55 let bez předchozího testování stolice
  • Tzv. screeningové koloskopie - endoskopické vyšetření tlustého střeva při pozitivním testu na stolici tzv. pozitivní TOKs neboli hemokult od 50 let věku.

Na co máte nárok v preventivním screeningovém programu kolorektálního karcinomu :

  • ve věku od 50 do 55 let 1x ročně provedení testu na okultní krvácení ( TOKs neboli hemokult),tento test je běžně dostupný u praktického lékaře nebo u gynekologa a jeho provedení je jednoduché a zcela nenáročné
  • ve věku od 55 let provedení testu na okultní krvácení 1x za 2 roky nebo provedení tzv. primární screeningové koloskopie ( tedy bez testu na okultní krvácení)

Nebojte se! Pozitivita testu na okultní krvácení ještě nemusí znamenat závažné onemocnění!

Jenom u 2% pacientů se prokáže nádor, u 48% pacientů se prokáže přítomnosti polypu, který se následně při endoskopickém  vyšetření odstraňuje tzv. endoskopickou polypektomií, která je nebolestivá  a u 50% pacientů  se najde banální příčina pozitivity testu (jako hemoroidální onemocnění, řitní trhliny , divertikly, angiektasie  atd).

Toto vše platí pouze pro asymptomatické pacienty (čili jedince, kteří nemají žádné potíže).

V případě potíží (krev ve stolici, bolesti břicha, změna stereotypu vyprazdňování, průjmy, hubnutí, nechutenství, nadýmání)  je  endoskopické vyšetření střeva indikováno ze zdravotních důvodů u jedinců bez ohledu na věk a provádění testu na stolici je zbytečné, někdy až nesmyslné a případný falešně negativní výsledek testu může oddálit diagnostiku závažného onemocnění  střeva či jiného orgánu.

Konzultace  s lékařem před následným endoskopickým vyšetřením může odhalit tzv. alarmující příznaky, které jsou důvodem k brzkému endoskopickému vyšetření.

Informace

ADRESA:

VS Medic s.r.o.

Jezuitská 8/4

Litoměřice, 412 01

 

ORDINAČNÍ HODINY:

Pondělí:  7:00 - 13:00

Úterý :   7:00 - 13:00    14:00 - 16:00

Středa:   7:00 - 13:00

Čtvrtek: 7:00 - 13:00    14:00 - 18:00

Pátek:    7:00 - 13:00

 

KONTAKT:

tel.: + 420 416 731 315